Esogü’de Yemekhane Protestosu: ‘Müşteri değil öğrenciyiz!’

“Yeni döneme yemekhane zamları ile başlayan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri, zamları protesto etmek için merkez yemekhanede eylem gerçekleştirdi.

tp fak. cumhuriyet park 2 Esogüde Yemekhane Protestosu: Müşteri değil öğrenciyiz!

Periyodik olarak her döneme ulaşım, beslenme gibi eğitimin temel alanlarında zamlara maruz kalan ESOGÜ öğrencileri bu sefer de yemekhaneye yapılan zamlarla döneme başladı. Yemeklerin 1.5 TL, ikinciye yemek alımında 4 TL gibi bir fiyat ödeyen üniversiteliler aynı zamanda da niteliksiz bir yemek hizmeti alıyorlar. Yemekhanenin taşeron şirket tarafından işletildiği ESOGÜ’de dönem başında güzel yemekler çıkarken, kalite günden güne düşüyor. Akşama kadar okulda olan özellikle Tıp Fakültesi ve ikinci öğretim okuyan öğrenciler uçuk fiyatlar yüzünden akşam yemeği yiyememekteler. Ayrıca bu durum parası olmayan üniversitelilerin arkadaşlar arası kart kullanımının da önüne geçip paylaşım kültürünü sönümlendirmekte.

Yemekhane zamlarına dikkat çekmek ve “zamlar geri çekilene kadar eylemlere devam edeceğiz” diyen üniversiteliler merkez yemekhanede bir araya geldi. Bir üniversitelinin durumu arkadaşlarına aktararak başlayan alkış protestosu dakikalarca sürdü. Zamlar geri çekilene kadar eylemler hafta boyunca devam edip, ilerleyen günlerde yapılacak bir toplantı ile üniversiteliler zamlara karşı protestoyu yaygınlaştıracak.”

Eveeet, dün ve bugün yemekhanede protestolar düzenlendi, imzalar toplandı, alkışlandı, çatallar vuruldu, kağıtlar dağıtıldı.

Benimse dikkatimi en çok;

“…Kaldı ki parası olmayan arkadaşlarımız için bile ikinciye kart basamıyor olmamız zaten üniversitelinin paylaşım kültürünü öldürmektedir.” cümlesi çekti. Ki bu cümle her ne kadar paragraflar arasına sıkışsa da  asıl direnişin neye olduğunu göstermekte.

Sorun sadece zam mı? Elbette ki hayır! Yemeklerin anti-hijyen bir ortamda yapılıyor oluşu ve niteliksiz oluşu da diğer etkenler.

Tabii ki öğrencilerden de destek geldi imzamızı attık görevimizi yaptık. 4 Mart Pazartesi günü bir toplantı yapılacak Esogü öğrencileri arasında, amaç yapılan zamlara çözüm önerileri geliştirmek… Yani sadece isyan etmekle başkaldırmakla olmuyor, bir sorun varsa ortada çözümde geliştirmek gerekiyor. Gençler bu kadar kafa patlatırken siz nerdesiniz?

Ne diyelim, umarım başarılı olurlar.

Kaynak:- See more at: http://www.kolektifler.net/manset/13799/eskisehir-osmangaziden-yemekhane-zamlarina-protesto#sthash.MWCiUaRR.dpuf

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 + 6 =

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com